Hipokondriyazis

 

Hipokondriyazis kişide hiç bir bedensel hastalık olmamasına karşın her türlü bedensel yakınmasını kendisinde ciddi bir bedensel hastalık bulunduğu şeklinde yorumlamasıdır. Hipokondriyazisli hastalar doktorların verdiği bir çok güvenceye ve yapılan bir çok tetkike karşı kendisinde bir bedensel hastalık bulunduğu düşüncesini bırakamazlar.

Halk arasında hastalık hastalığı, evhamlılık ve pimpiriklik olarak adlandırılan hipokondriyak düşünceler bir çok kişide zaman zaman geçici olarak ortaya çıkabilmekle birlikte, bu düşünceler kişinin hayatını etkiliyorsa, belirgin bir sıkıntı kaynağı oluyorsa, mesleki ve sosyal yaşamını olumsuz etkiliyorsa mutlaka yardım alması gerekir.

Hipokondriyazisi olan hastalar doktor doktor dolaşan, bedenlerinde ortaya çıkan hemen her türlü duyumu yanlış yorumlar ve kendilerinde ruhsal bir hastalık olduğunu kabullenmezler. Sağlık ve hastalık ile ilgili konular günlük yaşantılarında önemli yer tutar.

Belirtileri;

·         Kişi geçmişte bir çok doktora gittiyse, hatta gerçekten ciddi bir hastalığı olduğuna inanan bir doktorda karar kıldıysa,

·         Kişi son zamanlarda ciddi bir kayıp ya da stres yaratan bir olay yaşadıysa
Kişi spesifik bir organ ya da sistem (kalp ya da sindirim sistemi gibi) üzerine aşırı endişeliyse,

·         Kişinin belirtileri ya da endişelendiği bölge değişebiliyorsa,

·         Doktorun görüşleri kişiyi rahatlatmıyor, kişi doktora inanmıyor ya da doktorun bir hata yapmış olduğunu düşünüyorsa,

·         Kişinin hastalık endişesi iş, aile ve sosyal hayatını zedeliyorsa,

·         Kişi anksiyete, gerginlik ve/veya depresyondan yakınıyorsa
dikkatli olunması gerekmektedir.

Tedavi;

Kişinin yaşadığı belirtiler, zorluklar ve yaşam öyküsü netleştirilir, kişiye özel bir tedavi programı hazırlanır ve uygulanır.