Psikolojik Danışman - Psikoterapist Feyzullah Alpman

Uzm. Klinik Psikolog - Psikoterapist

Seçtiğim Kitaplar

Anasayfa » Seçtiklerim » Kitaplar

İyi Hissetmek, David Burns

İYİ HİSSETMEK İYİ HİSSETTİRİYOR 
İşte size iyi bir haber; kendinizi kaygı, suçluluk, kötümserlik, erteleme, düşük benlik saygısı ve depresyonun diğer "dipsiz kuyu" lardan ilaçsız kurtarabilirsiniz!İYİ HİSSETMEKte, psikiyatrisst David Burns duygularınızı harekete geçirecek ve hayata daha olumlu bakmanızı sağlayacak, bilimsel olarak test edilmiş teknikler sunuluyor. 
Duygudurumunuzdaki dalgalanmaların nedenlerini anlayın 
Olumsuz fikirleri kafanızdan silip atın 
Suçluluk duygunuzla başa çıkın 
Sevgi ve onay bağımlılığınızın üstesinden gelin 
Özgüveninizi arttırın 
"Hiç bir şey yapmamak" ile baş edin 
Depresyonun acı veren girdabından kurtulun 
"Okunacak ve tekrar okunacak bir kitap!" 
Los Angeles Times

"Sevme Sanatı", Erich Fromm

 Sevgi, insanoglunun gelişmesinin ilk dönemlerinden başlayarak günümüze dek yaşayabilen vazgeçilmez bir duygu, anlam dolu bir sözcük. Hiç kuşkusuz, insanlar varoldukça yaşayacak. (...) Tüm şarkıları, romanları, filmleri, düşlerimizi dolduran, tüm sanat yapıtlarına konu olan sevgi, insanların, doğal olarak yaşayageldiği bir olgu mu? Herkes -bir çiçeği, bir çocuğu, işini, güneşi, insanı- sevebilir mi? Sevgiyi herkes gerçekten duyabilir mi? Belki bu sorulara geçmeden önce sevgiyi tanımlamak gerekecek. Evet, nedir sevgi? Bir yeti midir? Bu doğal hak, giderek elimizden alınmakta mıdır? Ve biz, bunları biliyor muyuz? Erich Fromm, bu yapıtıyla işte bu soruları yanıtlıyor, sağlıklı ve hastalıklı sevginin ne olduğunu, ona neden büyük bir istekle sarıldığımızı, neden insanın bir varolma sorunu haline geldiğini anlatıyor. Anne sevgisinden başlayarak cinsel sevgiye dek uzanan yolda, sevginin ne gibi güçlüklerle karşılaştığını, bu engellerin hangi ruhsal ve toplumsal koşullardan kaynaklandığını gösteriyor. Çağdaş Batı toplumlarında sevginin yozlaşmasının nedenlerini irdeleyerek, bu güzel olgunun yaşanabilmesinin bilimsel temellerini gösteriyor.

"Kadim Aşk Öğretileri", Cem Keçe

 Kadim Aşk Öğretileri kitabı mutlu ve düzeyli birliktelikler, sağlıklı ve uzun evlilikler, doğru ve keyifli bir cinsel yaşam elde edilebilmesi için tüm çiftlere rehberlik edebilecek niteliktedir. Aşk, evlilik ve yakın ilişkiler kadim bir kervan yolculuğudur ve Duygularla mantığı, aşkla arkadaşlığı dengede tutabilen çiftler bu yolculukta mutlu olabilir.Kadınların ve erkeklerin farklı psikolojik ihtiyaçları ve iletişimlerinin püf noktalarını içeren, kıskançlık ve aldatma gibi zor konularda çok özel tavsiyeler ve pratik bilgiler veren Kadim Aşk Öğretileri kitabı, “Mutlu birlikteliklerin sırrı nedir?” sorusuna cevap veriyor. Huzurlu insan, sağlıklı cinsellik, mutlu bir evlilik ve aile yaşantısı için… hayatınızı değiştirecek bu kitabı okumaya başlamanızda fayda var.

"Fanustaki İnsanlar", Vamık Volkan

 "Narsisizm" kendimize duyduğumuz sevgiyi anlatan bir kelimedir. Fiziksel yaşamı sürdürebilmek için herkesin suya ve gıdaya ihtiyaç duyması gibi olgun bir psikolojik yaşam için de "narsisizm"e ihtiyaç vardır.
Burada üzerinde durulan konu, abartılmış bir narsisizm ve bu yöndeki bir gelişmeyi dış ve iç dünyamıza uyum yapmadan kullanma durumudur. Abartılmış narsisizmi olan kişiler yaşamlarını büyük bir ikilem içinde sürdürürler.

Bu kitapta psikanaliz süreçlerinin öykülerinin anlatıldığı iki kişinin de abartılmış bir narsisizmi vardır. İkisi de çocukken ebeveynleri tarafından içtenlikle sevilmediklerini algılamışlar ve bu eksikliği gidermek için kendilerine olan sevgilerini patolojik bir düzeyde artırmışlardır. Bu süreç, bilinçdışında gerçekleştiği için narsisizmlerini abarttıklarının pek de farkında değillerdir. Sanki dünyanın en güçlü, en akıllı veya en güzel insanlarıymış gibi davranmak onlar için olağan bir durumdur. Aynı zamanda kimliklerinin sevgiye aç kısımlarını saklamaktadırlar. Kimliklerinin dünyanın "en önemli" insanı olarak gördükleri parçasını sevgiye aç olan kimlik parçalarından ayırmışlar ve büyüklüğü abartılmış olan kısmı bir fanusla örter gibi korumaya almışlardır. Bu da yaşamlarında birçok problemin ortaya çıkmasına neden olmuş ve en sonunda kendilerini bir analistin divanında yatarken bulmuşlardır.

"Var Olmak Cesaret İster", Prof.Dr. A.Kadir Özer

 "Her acı bir gün anı olacak" diyor şair. Hayat gerçekten de inişleri ve çıkışlarıyla uzun bir yolculuk. Kendini çıkmazda hissettiği bir anda bu sözü hatırlamak insana güç verir kuşkusuz. Hiçbir acının sonsuza dek sürmediğini bilmek içimizi rahatlatır. Yine de bazen kendimizi öyle
derin bir karanlığın içinde buluruz ki söz işe yaramaz.Seçeneksiz olduğumuz duygusuna kapılırız. Sanki her şeyin sonuna gelmişizdir. İşte bu anlarda aslında seçeneksiz olmadığımızı bize hatırlatacak birilerine ihtiyacımız olabilir.

Psikoterapist A. Kadir Özer, seçeneksizlik sarmalından kurtulma cesareti veren deneyimlerini okurla paylaşıyor. Var Olmak Cesaret İster, Özerin terapi deneyimleri ışığında yarattığı karakterlerin benzer sorgulamalardan ve açmazlardan geçtiği öykülerden oluşuyor.
Bu kendini gerçekleştirme ve özgürleşme öyküleri okura, ihtiyacı olan tek şeyin, var olma sorumluluğunu üstlenmek ve düştüğü her sefer yeniden ayağa kalkma cesaretini göstermek olduğunu hatırlatıyor.

"101 Savunma: Zihin Kendini Nasıl Korur?" Jerome S. Blackman

 "…İnsan zihni, kişinin hoşa gitmeyen duyguların farkına varmasını önleyen mekanizmalar yaratma konusunda inanılmaz bir kapasiteye sahiptir. Bu mekanizmalar genellikle farklı kılıklara bürünür ve kişinin farkındalığı dışında işler. Savunmaların sinsi niteliği nedeniyle, bu savunmaların açığa çıkarılması ve verebilecekleri potansiyel zararların anlaşılması faydalı olabilmektedir. Örneğin, sevdiği birine karşı öfkesini kabul edemeyen kişi, onun yerine, yoğun şekilde kendinden nefret edebilir. Bu kişi ağır depresyon şikayetiyle hastaneye geldiğinde, kendine saldırma şeklindeki savunma faaliyetini tartışabilme fırsatı, bir intihar girişimini veya kendine zarar verecek başka davranışları önlemede son derece faydalı olabilir…"
Bu kitap, zihnin kendini koruma yöntemi olan savunma mekanizmalarına ilişkin genel kavramları, gelişim boyunca ortaya çıkış süreçlerini, psikoseksüel gelişim evrelerinde ortaya çıkan savunmaları 101 temel savunma mekanizması şeklinde sınıflandırarak detaylı bir şekilde okuyucuya sunmaktadır.

"Bütüncül Psikoterapi", Tahir Özakkaş

 Batıda geliştirilmiş olan insan modelleri ve tedavi stratejileri evrensel insanı tanımlamada çok net ve açık bilgiler sunmaktadır. Gelişmiş ülkelerde bir psikoterapi kültürü bulunduğu ve bu toplumların ortak bir kabulü haline geldiği için, psikoterapinin değişik yöntemlerinin kendilerine kolayca uygulama alanı bulabildiği görülmektedir. Ancak gelişmekte olan ülkelerde durum böyle değildir. İnsanların bedensel gereksinimleri ve rahatsızlıklarının medeni bir tavırla dikkate alınıp karşılanması gibi ruhsal bir gereksinim ve rahatsızlıkların da en uygun yöntemlerle giderilmesi aynı şekilde modern bir tavrın sergilenmesi anlamına gelir. Bu çerçevede psikoterapi uygulamalarının değişik ekol ve yöntemlere göre çeşitlilik arzettiğini ve neredeyse her insana özgü bir yöntemin bulunabileceği bir psikoterapi spektrumunun varlığından söz etmek mümkündür. Bütün bir psikoterapi yaklaşım ve teknikleri tek başına ele alındığında, insan gerçeğinin ancak bir tarafını izah edebilmekte ve bütünü açıklamada yetersiz kalmaktadır.
Bu eserde psikoterapi tekniklerinin bir insanın bütüncül olarak izah edilmesi yolunda nasıl kullanılabildiği araştırılmakta ve bulgular okuyucuyla paylaşılmaktadır. Yine bu çalışmada,insanı tek bir ekolün dar kalıpları içinde değerlendirmek yerine hiçbir ekolün mensubu olmadan, geniş bir bakış açısıyla, klinik tablonun hangi ekole veya ekollere uyduğunun incelenmesi ve irdelemesi yapılmaktadır. Eserde söz konusu bütüncül yaklaşımla, literatürdeki en ince detayları bile izah edebilen özgün bir teori ve açıklama modeli ortaya konmaktadır.
Kendimiz tanımak nasıl bir hayat sürdüğümüzün bilincine varmak ve insanı insan yapan temel özellikleri fark etmek istiyorsak bu kitabı dikkatli bir şekilde okumamız bizlere çok önemli katkılar sağlayacaktır.

"AŞKIN CELLADI", Irvin D. Yalom

Bu kitapta, psikoterapist Yalom'un yalnızlık, ölüm korkusu, yaşama amacını yitirme gibi, aslında hiçbirimizin tamamen kaçamayacağı temel insanlık kaygılarından rahatsız olan hastalarıyla yaptığı çalışmalardan seçtiği on öyküyü okuyacaksınız...

"İnsan Olmak", Engin Geçtan

İlk kez yayımlandığı 1983'ten günümüze defalarca baskı yapmış ve okurla kurduğu yapıcı ilişkiyi kanıtlamış olan bu kitabında Engin Geçtan insan olmanın ikilemini şöyle anlatır: "Çağdaş toplumlar kendine özgü bir olguyu da birlikte getirmiştir. İnsan eskisinden çok daha fazla sayıda insanla, çok daha kısa süreli, daha yüzeysel ilişkiler kurma eğilimindedir. Bu, soğuk bir günde karşılaşan bir grup kirpinin öyküsüne benzer. Kirpiler ısınabilmek için birbirlerine sokulurlar, ama dikenleri birbirine batar. Birbirlerinden ayrıldıklarındaysa soğuktan rahatsız olurlar. İleri geri hareket ederek sonunda dikenlerini batırmadan birbirlerini ısıtabilecekleri en uygun uzaklığı bulurlar."

Footer Widgets

Feyzullah Alpman Facebook Sayfası Feyzullah Alpman Twitter Sayfası Feyzullah Alpman LinkedIn Sayfası Feyzullah Alpman Tavsiyeediyorum Sayfası
Bağdat Caddesi, Caddebostan İskele Sk. No:3 Emek Apt. Kat: 2 Daire:4 Kadıköy / İstanbul
Tel:0216 310 93 33- 0530 516 03 03
bilgi@feyzullahalpman.com

© Feyzullah Alpman, Her hakkı saklıdır.